Саутгејт: Со секој изминат меч, растеме како тим на Евро 2024

Селекторот на англиската репрезентација Герет Саутгејт го сподели своето мислење за развојот на својата репрезентација за време на тековното Евро 2024 година.

– Мислам дека пораснавме како тим. На почетокот на турнирот имавме многу новајлии и многу играчи кои имаа малку подготовка со националниот тим, па физички сега се во подобра форма. Стекнавме одредени искуства кои ќе ја зајакнат нашата отпорност. Сега уживаме во патувањето и гледаме колку далеку можеме да одиме, изјави Саутгејт, за официјалниот сајт на УЕФА. Да потсетиме, денеска, 30 јуни, во 1/8 финалето на ЕП 2024, селекцијата на Англија ќе се сретне со Словачка. Натпреварот ќе се одигра на „Велтинс Арената“ во Гелзенкирхен, а стратот е во 18:00 часот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО