Лучијано Спалети ќе остане во италијанската репрезентација и покрај раната елиминација на ЕП 2024

Селекторот на италијанската репрезентација Лучијано Спалети изјави дека ќе ја задржи функцијата и по заминувањето на националниот тим од ЕП 2024 година.

– Останувам. Нешто тргна наопаку со нас кога решив да го подмладам списокот и не оставив многу работи на контролирано ниво. Сега ни требаат нови сили“, изјави Спалети.
Спалети ја презеде репрезентацијата на Италија во август 2023 година. Под негово водство Италијанците се пласираа на Евро 2024 година. На турнирот, тимот играше во групата Б заедно со Шпанија, Хрватска и Албанија. По три одиграни кола, Италија освои четири бода и го зазеде второто место во групата Б. Во 1/8 финалето на ЕП 2024 Италијанците загубија од селекцијата на Швајцарија (0:2) и го завршија настапот на ЕП во Германија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО