Саутгејт: Ќе треба да го подигнеме нивото на игра ако сакаме да го освоиме ЕУРО 2024 

Герет Саутгејт изјави дека ѕвездите на Англија ќе треба да го подигнат нивото на игра ако сакаат да го освојат УЕФА ЕУРО 2024 година.

Тимот започна со победа во Гелзенкирхен со брилијантниот удар со глава на Џуд Белингем кој се покажа доволен за да ја победат Србија со 1:0. Хари Кејн, Фил Фоуден и Букајо Сака беа понезабележителни против Србите.

Саутгејт изјави пред турнирот дека Белингем не може сам да ја води Англија до славата на Евро 2024. Менаџерот го повтори тој став додека вниманието на тимот се врти кон натпреварот против Данска во Франкфурт.

„Не секој играч може да учествува на секој натпревар. Важно е различни луѓе да смислуваат одредени моменти како Џуд. Кога поминувам низ историјата на нашите големи натпревари, секогаш имало различен победник, различна личност. Мораме да бидеме на високо ниво ако сакаме да го освоиме турнирот“, изјави селекторот на Англија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО