Руне: Доколку Надал не постоеше во оваа ера, друг тенисер ќе доминираше во Париз

Холгер Руне верува дека Новак Ѓоковиќ би бил господар на Ролан Гарос, доколку во неговата ера го немал за ривал Рафаел Надал.

Надал е елиминиран годинава уште во 1. коло од Ролан Гарос и тоа може да се смета за сензација, не гледајки ја неговата здравствена ситуација.

Младиот дански тенисер Холгер Руне верува дека Ѓоковиќ е човекот кој ќе доминирал сите овие години во Париз, доколку на гридот го немало шпанскиот тенисер.

– Доколку Рафа не постоеше сите овие години, сигурен сум дека Новак ќе беше владетел во Париз. Има освоено три Ролан Гарос турнири, што е неверојатно во ерата на Надал. Иако е потценет, тој е фаворит сезонава на земјена подлога. Никогаш и никој не смее да го отпише, поготово не овде, најдобар е кога е најважно, тогаш го игра најдобриот тенис, порача Холгер Руне.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО