Родри без пораз со Сити повеќе од една година

Серијата на Шпанецот Родри без пораз во натпреварите за Манчестер сити трае повеќе од една година, или 429 дена.

„Граѓаните“ ремизираа со Реал Мадрид (3:3) во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампиони (ЛШ). За Родри тој натпревар беше 66-ти во серијата без пораз во дресот на Сити, во сите натпреварувања.

Рекордната серија на играчот од средниот ред на Сити, трае 429 дена и во овој период Сити извојува 51 победа и 15 пати ремизираше. Последниот пораз на шпанскиот репрезентативец беше во февруари 2023 година, од Тотенхем (0:1).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО