Познато е кога Микаела Шифрин ќе се врати на ски патеката

Ѕвездата на женското алпско скијање Микаела Шифрин има за цел да се врати на трките во март за велеслалом и слалом што започнува во Оре, Шведска.

-Се надевам дека ќе можам да се вратам на трките во Оре на 9 и 10 март, и навистина се радувам на тоа, рече Шифрин во видеото објавено на Инстаграм денес.
-Оваа недела можев да застанам на снег. Работите се одвиваат прилично добро, додаде таа.

Победничката на Светскиот куп и рекордерка во Светскиот куп, Микаела Шифрин го повреди коленото минатиот месец во Кортина д’Ампецо и оттогаш не се натпреварува. Во овој период таа и ја отстапи водечката позиција во генералниот пласман на Швајцарката Лара Гут-Бехрами.
-Во суштина, штом знаевме дека Андора и Вал ди Фаса нема да бидат можни за моето враќање, морав да го прифатам фактот дека ќе треба да почекам. Едноставно не беше можно да се вратам порано, додаде Шифрин.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО