Повеќекратен шампион во велосипедизам загина во војната во Украина

Во Волчанск почина повеќекратниот шампион на Украина во велосипедизам Андреј Куценко.

Андреј Куценко (35), роден во Лавов, се приклучил на војската на Украина во март 2022 година.

На 3 јули Куценко бил убиен во војната.

Добитник и освојувач е на многу медали на меѓународни натпревари, учесник на европски и светски првенства, повеќекратен шампион на Украина.

Десет години (2006-2016) го претставуваше регионот Лавов во националниот велосипедски тим на патеката.

Со почетокот на целосната инвазија на Украина од страна на руските освојувачи, тој се вратил од Италија, каде што живеел со своето семејство и волонтирал за вооружените сили на Украина. Повеќе од две години ја бранеше својата татковина на различни линии на фронтот.

Последната битка ја водеше како припадник на 47. посебна механизирана бригада „Магура“ на вооружените сили на Украина.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО