Неверојатен, историски камбек во Премиер лигата, Локиер поздравен со овации

Во ноќта кога сите погледи беа вперени во Лигата на шампиони (ЛШ), Премиер лигата беше сведок на најголемиот камбек во последните 20-на години. Борнмут го победи Лутон со 4:3, иако по првото полувреме беше во негатива од 0:3.

Бурнмут беше многу подобар по паузата, даде четири гола, со што стана петтиот тим во историјата на Премиер лигата што анулирал негатива од 0:3, односно трет откако на полувремето губел со 0:3.

Другите два тима кои забележаа вакви подвизи беа Манчестер јунајтед кога го победи Тотенхем со 5:3, во септември 2001-та, и Вулверхемптон против Лестер 4:3, во октомври 2003 година.

Лутон кој е без победа на последните седум натпревари, ја пропушти шансата да освои значајни бодови и да побегне од зоната за испаѓање. Тие се на 18-то место со 21 бод, три помалку од 17-от Нотингем форест, кого го пречекуваат во сабота. Борнмут е 13-ти по првата победа на домашен терен во 2024 година.

Лутон постигна гол на 16 последователни натпревари во Премиер лигата што е клупски рекорд. Тие имаат постигнато повеќе голови од Манчестер јунајтед сезонава, 41-39!

Натпреварот беше одложен по прекинот на 16 декември при резултат 1:1, кога капитенот на Лутон, Том Локиер доживеа срцев удар на теренот. Тој датум е врежан во сеќавањата на тие што беа сведоци на тој настан на стадионот „Виталити“.

Ова беше шанса да се прослави животот и здравјето на капитенот на Лутон. Тој дојде со своите соиграчи во Борнмут и доби аплаузи од двете навивачки групи, посебно во 59. минута, моментот кога колабира.

На теренот, пред почетокот на мечот, тој се сретна и им се заблагодари на медицинските лица кои му го спасија животот.

Борнмут направи гест без преседан и го стави Локиер, противнички играч, на насловната страница на нивната меч-програма, со што непријатностите од декември минатата година ги претвори во позитивни.

На навивачите на стадионот им беа понудени совети за здравјето на срцето. Домашните навивачки групи собраа и пари за да им помогнат на навивачите на Лутон да ги покријат патните трошоци за да допатуваат во Борнмут.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО