Мбапе го доби еден од најчудните картони во својата кариера

Франија со минимална победа против Австрија го почна походот кон европската титула во Германија годинава.

Но иако се очекуваше многу повеќе од „триколорите“ на почетокот, тие може да се каже дека разочараа и одиграа потпросечен натпревар.

На овој натпревар им се повреди и Килипан Мбапе, капитенот на Франција кој со својот гест на себе го навлече гневот на француската армија фанови.

Инаку, Мбапе го доби на оваа средба еден од најчудните жолти картони во кариерата, а беше последица на еден изразен и некорентен потег кој не доликува на фер плејот.

Сето тоа се случуваше во 90. минута, откако на Мбапе му беше скршен носот во воздушен дуел. Додека во тие минути Австрија напаѓаше, Мбапе дојде до аут линијата и самоинцијативно реши да легне до неа.

Судијата Манцано поради тоа ја запре акцијата на Австрија, а на Мбапе му даде прва јавна опомена

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО