Манчестер Јунајтед и Ливерпул се подготвени да понудат 60 милиони фунти за играч на Аталанта

Манчестер Јунајтед ќе се натпреварува со Ливерпул за потписот на 26-годишниот офанзивен играч за врска на Аталанта, Теун Копмајнерс. Според одредени медиуми во Италија, двата клуба се подготвени да дадат понуда до Аталанта во износ од 60 милиони фунти (70,6 милиони евра).

Да потсетиме, минатата сезона холандскиот играч за врска учествуваше на 51 натпревар на сите турнири, постигна 15 голови и седум асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот е до летото 2027 година. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 50 милиони евра.

Минатата сезона Копмајнерс со Аталанта ја освои Лигата на Европа.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО