Лига Европа, осминафинале: Ливерпул – Спарта Прага, Бенфика – Ренџерс

Лидерот во angliskata Премиер лига, Ливерпул ќе игра против Спарта Прага, а лидерот  во шкотската Премиер лига, Ренџерс ќе се соочи со Бенфика во осминафиналето на Лига Европа (ЛЕ).

Двојките се:  Спарта Прага – Ливерпул, Марсеј – Вилјареал, Рома – Брајтон, Бенфика – Ренџерс, Фрајбург – Вест хем, Спортинг – Аталанта, Милан – Славија Прага и Карабаг – Баер Леверкузен.

Првите натпревари ќе се играат на 7-ми, а реваншите ќе се една недела подоцна на 14 март.

Во плеј-офо нокаут рундата во ЛЕ, играа второпласираните од групната фаза во ЛЕ прoтив третопласираните во групната фаза од Лигата на шампиони (ЛШ).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО