Куман: Ако играме финале би сакал тоа да биде против Шпанија

Во рамките на четвртфиналето на ЕП 2024, репрезентацијата на Холандија ја совлада Турција и влезе меѓу четирите најдобри во Европа.
По крајот на играта, селекторот Роналд Куман го коментираше настапот на сопствениот тим.

– Направивме одлична претстава. Добро го започнавме натпреварот, но како одминуваше времето, противниците почнаа подобро да го бранат просторот по нашата почетна фаза на напад. Продолживме да играме на ист начин, но моравме постојано да го заобиколуваме нивниот блок.

Мемфис Депај имаше одлична шанса, но играта на крајот се промени по 20 минути. Не можевме да најдеме простор и тоа доведе до моменти кога ја губевме топката во нападот и противниците доминираа. Имаа ентузијазам и квалитет.

Потоа и ние примивме гол, а противникот почна уште повеќе да доминира. Тогаш ми стана јасно дека е неопходно да се направи замена, да се ослободи Вегхорст и да се користат повеќе играчи на крилата кои можат да прават додавања, изјави холандскиот селектор.

– За целата нација, овој успех е нешто посебно. Ние сме мала земја, но сега во полуфиналето заедно со Англија, Франција и Шпанија. Ние сме многу горди. Моравме да страдаме денеска, но нема лесни игри. Противниците се вложуваат во играта.
Беше емотивен натпревар и требаше да имаме големо срце за да победиме. Понекогаш сме критикувани дека го немаме тоа во споредба со другите големи фудбалски нации, изјави Куман.

Во полуфиналето Холандија ќе игра со Англија. Другото полуфинале е Шпанија-Франција.

-Среда ќе биде голема ноќ меѓу два големи народи, историска ноќ. Ако играме во финале, ја претпочитам Шпанија бидејќи веќе ја имавме Франција во групата. Но, прво треба да се подготвиме најдобро што можеме за да одиграме добро во полуфиналето.
Англија има добри играчи, но и ние. Се наоѓаме во полуфинале на ЕП – никој не го очекуваше ова. Ако се биде во ред, ќе одиграме уште два натпревари на овој турнир.

Треба да се рехабилитираме за следниот противник – Англија. Нема физичка разлика меѓу нас. Секогаш треба да се биде критичен, но денес гледате дека нема мали фудбалски нации. Мора да се борите и да играте добро против секој противник.
Имавме тешки времиња и треба да бидете горди на овој тим. Турција денеска одигра навистина добро, изјави холандскиот стручњак.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО