Јулијан Нагелсман пред враќање на клупата на Баерн Минхен

Баерн Минхен е се поблиску до решавање на тренерската позиција. Баварците од новата сезона најверојатно ќе ги води Јулијан Нагелсман, објави „Скај Германија“. Враќањето на 36-годишниот тренер изгледа се пореално, велат информациите.

Во моментов се водат напредни преговори меѓу двете страни. Се очекува Нагелсман да ја одбие понудата на германската федерација и да потпише договор на три или четири години со Баварците. Тренерот се уште не ја донел својата конечна одлука, но неговата желба е да се врати на „Алијанц Арената“, каде што доби отказ во март 2023 година.

Спортските директори на Баерн, Макс Еберл и Кристоф Фројнд се во завршни преговори со агентите на актуелниот селектор на Германија. На списокот на Баварците се и Роберто Де Зерби и Унаи Емери, но Нагелсман треба да стане нов тренер на тимот откако на лето ќе ја води Германија на Европското првенство, по што ќе го замени Томас Тухел.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО