Јокубаитис ќе го напушти шпанскиот дел од Пиринеите

Кошаркарскиот состав на Барселона на крајот на сезоната ќе остане без Литванецот, Рокас Јокубаитис, кој има големи шанси да замине во НБА во САД или евентуално да се врати во татковината во екипата на Каунас Жалгирис.

Тој во сезонава има просек од 8 кошеви и речиси четири асистенции по натпревар. Во првенството на Шпанија има одиграно 24 натпревари. Барселона во Евролигата има 20 победи и 11 порази и сигурно ќе продолжи во наредната фаза.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО