Интер и Инзаги се договорија, останува во клубот до јуни 2026 година

48-годишниот италијански тренер Симоне Инзаги се договорил со Интер за нов договор, објави новинарот Фабрицио Романо на социјалната мрежа Икс.

Според изворот, новиот договор ќе важи до јуни 2026 година. Платата на Инзаги ќе биде 6,5 милиони евра по сезона. Дополнително, договорот вклучува специјален бонус од 2 милиони евра доколку Интер повторно го освои Скудетото под водство на Симоне Инзаги.

Симоне Инзаги го презема Интер во јуни 2021 година. Под негово водство, миланскиот клуб го освои италијанското првенство (2023/24), два купа (2021/22, 2022/23) и три италијански суперкупа (2021/22, 2022/23, 2023/24).
Во сезоната 2022/23, Инзаги заедно со Интер стигнаа до финалето на Лигата на шампионите, каде загубија од Манчестер Сити со резултат 0:1.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО