Хет трик на Довбик – Џирона со седм гола ја испрати Гранада во Сегунда

Во вториот натпревар од последното 38. коло на шпанската Примера, фудбалерите на Џирона ја декласираа Гранада со 7:0.

Џирона во голем стил ја заврши најуспешната сезона во клупската историја. Екипата од Каталонија е трета на табелата и наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите.

Три гола постигна Украинецот Артем Довбик, кој сега е прв стрелец во лигата со 24 гола, еден повеќе од Норвежанецот Александар Серлот од Виљареал.

Во победата два гола постигна вториот Украинец Циганков, односно Гарсија и Стуани.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО