Халанд се повреди, неизвесен за дербито со Арсенал !

Напаѓачот на Манчестер Сити и Норвешка, Ерлинг Халанд се повреди на тренинг на националниот тим, пренесува „АС“. 23-годишниот фудбалер рано го заврши тренингот, подкривнувајќи го напуштил теренот, што значи дека Халанд може да ги пропушти мартовските пријателски натпревари на Норвешка против Чешка (22 март) и Словачка (26 март).

Под знак прашалник е и учеството на напаѓачот на натпреварот од 30. коло на англискиот шампионат против Арсенал, кој ќе се одигра на 31 март. Оваа сезона Норвежанецот одигра 34 натпревари за Манчестер Сити во сите натпреварувања, постигнувајќи 29 гола и 6 асистенции.

Во моментов „граѓаните“ го заземаат третото место на табелата во Премиер лигата со 63 бода. Халанд игра за норвешката репрезентација од 2019 година. За својата земја има 27 гола на 29 натпревари.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО