Хаас одреди кој ќе ги започне тестовите

Екипите во Формула 1 започнаа да го одредуваат распоредот на возачите за предсезонски
тестирања за новата сезона. Се ќе се случува од 21 до 23 февруари во Бахреин.

Таму ќе има по две сесии – утринска и вечерна. Првиот тим што извести за
работниот распоред на пилотите беше Хаас. Тоа ќе се одвива на следниов начин:
Магнусен / Хулкенберг, Хулкенберг / Магнусен, Магнусен / Хулкенберг.

Другите екипи допрва ќе направат шема по која ќе се појавуваат возачите во болидот.
Тоа се однесува на Ред Бул, Мерцедес, Мекалрен, Астон Мартин, Алпин, Вилијамс,
„РБ“ – поранешен Алфа Таури и Заубер.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО