Ѓоковиќ во три сета го декласира Коприва на стартот на Вимблдон

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ славеше против Вит Коприва со 3-0 во сетови, односно 6-1, 6-2 и 6-2 на почетокот на Вимблдон.

Ѓоковиќ се врати на теренот на најдобар можен начин по повредата и операцијата во Париз, иако многумина предвидуваа дека српскиот тенисер нема да биде подготвен за настап пред Олимписките игри во Париз.

Чешкиот тенисер немаше шанси покрај расположениот Ѓоковиќ, кој ја држеше играта под своја контрола и лесно ги освојуваше гемовите.

Ѓоковиќ во следното коло ќе игра против победникот од мечот меѓу Џејкоб Фернли и Алехандро Моро Кањас.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО