ГН на Велика Британија: Во Силверстоун ќе се возат Ф1 трки до 2034 година

Трката за Големата награда (ГН) на Велика Британија (ВБ), на патеката во Силверстон ќе вози најрано до 2034 година, по потпишувањето нов, 10-годишен договор со Формула 1 (Ф1).

Овој потег означува период на зголемена стабилност за местото на ВБ во календарот на Ф1 по години неизвесност.

Претседателот и извршен директор на Ф1, Стефано Доменикали, рече дека Силверстоун е „иконско место“ кое е „во срцето на историјата на Ф1“. Во Силверстоун првата трка во рамките на Светското првенство (СП) во Ф1 се одржа во 1950 година.

Силверстоун е во сопственост на Британскиот клуб на возачи на трки (БРДЦ) и се смета за дом на британскиот мотоспорт. Од 1955 до 1986 година Силверстоун ја делеше британската трка за ГН, напрвин со Ајнтри, а потоа со Брендс Хеч.

Организатор на трката е од 1987 година, а во 2020 година, во екот на пандемијата на ковид-19 на оваа патека се возеа две трки.

Силверстоун беше и една од првите патеки што ја диверзифицираше понудата за обожавателите со организирање музички концерти и друга забава во текот на викендот.

Минатогодишната трка на која победи Макс Верстапен, привлече рекордна публика, дури 480.000 луѓе во текот на викендот, што е најголемата збирна посетеност за која било патека во текот на 2023 година.

Последниот договор што Силверстоун го потпиша во 2019 година беше на пет години, и потпишан во последен момент, откако сопствениците соопштија дека повеќе не можат да ја плаќаат таксата за трката.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО