Финалето на Копа Либертадорес во ноември во Буенос Аирес

Финалето на Копа Либертадорес ќе се одржи во ноември во Буенос Аирес, а стадионот домаќин ќе биде избран подоцна, соопшти Јужноамериканската фудбалска конфедерација.
Тоа ќе биде првпат аргентинската престолнина да биде домаќин на финалето откако форматот на натпреварувањето беше променет на само еден натпревар во 2019 година.
Претседателот на КОНМЕБОЛ Алехандро Домингез изјави дека одлуката е признание за големата работа на Aргентинската фудбалска асоцијација.
Аргентина е актуелен светски шампион и шампион на Копа Америка, но нејзините клубови се мачат во јужноамериканското натпреварување. Бразилските клубови ги освојуваат титулите во Копа Либертадорес од 2019 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО