Енрике: Вечерашниот натпревар очекувам да биде вистински спектакл

Пари Сен Жермен и Борусија Дортмунд приредија многу одлични моменти за навивачите во четвртфиналето на Лигата на шампионите и нивната полуфинална средба ветува дека ќе биде уште поголем спектакл, изјави менаџерот на францускиот шампион Луис Енрике.

Двете екипи успеаја да се квалификуваат по поразите во првите натпревари за пласман во полуфиналето. Пари Сен Жермен победи со 4:1 против Барселона откако загуби со 2:3 во Париз, додека Борусија Дортмунд го победи Атлетико Мадрид со 4:2 откако загуби со 1:2 во Шпанија.

– Мислам дека овој натпревар ќе биде голем спектакл, не само за навивачите на двата тима, туку и за сите што го сакаат фудбалот. Мислам дека ќе има голови со оглед на квалитетите на овие тимови“, изјави Луис Енрике на прес-конференција. Пари Сен Жермен никогаш претходно немаше надминато пораз на домашен терен во Лигата на шампионите и додека тренерот верува дека тоа може да им помогне на неговите играчи, тој исто така знае дека историјата не е важна во оваа фаза. “Се надевам дека ова ќе не ослободи од притисокот бидејќи тоа е нешто што не сме го направиле претходно по поразот на првиот натпревар. Исто така, имам искуство кое покажува колку е важно да се биде конкурентен.Тоа што го постигнавме претходно не е важно. Приказната е одлична, но нашата цел е да победиме вечерва. Не сакаме да ги оставиме работите на случајноста и да размислуваме за реваншот на Паркот на принцовите, коментираше Енрике. Борусија Дортмунд и Пари Сен Жермен веќе се сретнаа во натпреварувањето оваа сезона, а Германците беа на врвот во групата, но ПСЖ ги победи во Париз и ремизираше.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО