Џокерот на Мартинез спречи изненадување во Лајпциг – Португалија ја победи Чешка

Во последниот натпревар од првото коло од групната фаза на ЕУРО 2024, Португалија ја совлада Чешка со 2:1. Португалците до победата дојдоа со голот на Консеисао во 92.минита. Консеисао така гстана херојот на Португалија, а апосолутен трагичар е дефанзовецот на Чешка, Хранач.

Од самиот старт Португалеците ја зедоа топката и го контролираа натпреварот. Главно имаа околу 70% од поседот, но иако ја пропуштија целосната иницијатива на избраниците на Роберто Мартинез, Чесите компактно се бранеа и навремено се појавуваа пред пртугалскиот гол.

Португалија во првиот дел имаше две сериозни шанси. Кристијано Роналдо ги имаше и двете кога излезе очи в очи со голманот Станек. И двата пати голманот на Чешка излезе како победник, па полувремето заврши без голови.

Португалците продолжија да го диктираат темпото и во вториот дел, но Чесите покажуваа поголеми амбиции во нападот.

Во 62. минута го упатија првиот удар во рамката од голот. Брилијантен гол постигна Провод, кој ја погоди малата мрежа и голманот Коста не можеше да направи ништо.

Португалците експресно изедначија, седум минути по примениот гол, по уште еднадна долга акција, многу допири на топката, Мендеш ја врати топката пред голот, одличниот голман Станек ја одби, но за негова несреќа таа од ногата на Хранач влезе во голот.

Португалија постигна гол во 88. минута, кој беше поништен поради офсајд во кој се најде Роналдо на почетокот на нацијата.

Сепак, наградата за вложениот труд и доминацијата во поголемиот дел од натпреварот дојде во судиското продолжение. Во втората минута од судиското надополнување гол постигнува Флавио Консеиао, кој една минута претходно влезе на теренот. На голот му претходеше лошата интервенција на трагичарот Хранач.

Во следното коло дербито од групата се игра меѓу Португалија и Турција, а тој натпревар е закажан за в сабота. Истиот ден се среќаваат Чешка и Грузија.

 

 

 

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО