Џанаро Гатузо на клупата на сплитски Хајдук

Сплитски Хајдук поплднево објави дека легендарниот Џенаро Гатузо ќе го предводи тимот во новата сезона! Тој потпиша договор со сплиќани до летото 2026 година, а во Сплит ќе пристигне следната недела, на почетокот на подготовките на првиот тим, кога и официјално ќе биде претставен на Пољуд.

Во својата играчка кариера Гатузо освои речиси се што можеше да се освои. Стана светски шампион со Италија во 2006 година, потоа беше освојувач на Лигата на шампионите со Милан во 2003 и 2007 година, двоен освојувач на Серија А, УЕФА Суперкупот и Суперкупот на Италија, а еднаш го освои и Светското клупско првенство.

Неговиот последен ангажман како тренер беше во францускиот гигант Олимпик Марсеј, од чија клупа си замина во февруари годинава.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО