Дешамп го објави списокот на Франција за ЕП во Германија

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп се одлучи кои играчи ќе ги има на располагање за натпреварите кои ќе ги играат на Европското првенство во Германија во 2024 година.

Составот на Франција:

Голмани: Алфонс Ареола (Вест Хем), Мик Мењан (Милан), Брис Самба (Ленс)

Одбрани: Жил Кунде (Барселона), Џонатан Клос (Марсеј), Бенжамин Павард (Интер), Ибрахим Конате (Ливерпул), Вилијам Салиба (Арсенал), Дајот Упамекано (Баерн), Тео Ернандез (Милан), Ферланд Менди (Реал Мадрид)

Играчи од средниот ред: Јусеф Фофана (Монако), Адриен Рабиот (Јувентус), Ворен Заир-Емери (ПСЖ), Аурелиен Чуамени (Реал Мадрид), Антоан Гризман (Атлетико), Н’Голо Канте (Ал-Итихад), Едуардо Камавинга (Реал) Мадрид)

Напаѓачи: Бредли Баркола (ПСЖ), Осман Дембеле (ПСЖ), Кингсли Коман (Баерн), Оливие Жиру (Лос Анџелес), Рандал Коло Муани (ПСЖ), Килијан Мбапе (Реал Мадрид), Маркус Турам (Интер)

Франција е во групата Д заедно со селекциите на Полска, Австрија и Холандија. Првиот натпревар избраниците на Дешамп го имаат на 17 јуни против Австрија во Дизелдорф.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО