Давид Алаба нема да се опорави од повредата до 2025 година

Дефанзивецот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Австрија, Давид Алаба нема да се опорави од скинати вкрстени лигаменти во декември 2024 година до 2025 година. Ова го објави „АС“.

Според изворот, процесот на рехабилитација на 32-годишниот фудбалер се одложува. Забележано е дека е потребно обично 100-120 дена по почетокот на закрепнувањето за кинење на вкрстените лигаменти, фудбалерот веќе може да направи лесен џогинг.

За возврат, Алаба не почна да тренира со трчање откако поминаа 200 дена откако се здоби со сериозна повреда.
Минатата сезона, дефанзивецот учествуваше на 17 натпревари во сите натпреварувања, на кои постигна две асистенции. Актуелниот договор на играчот со клубот трае до летото 2026 година. Неговата пазарната вредност е 20 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО