Category: ЗАНИМЛИВОСТИ

Се влошува здравствената состојба на легендата: Пеле повторно в болница!

Последната година, бразилската фудбалска легенда Пеле повеќе време помина в болница, отколку дома, а така ќе биде и во следниот период. При рутински прегледи, воочено е присуство на уринарна инфекција поради што Бразилецот подолго време ќе остане на лекување. Докторите прават се тој да биде во што е можно подобра здравствена состојба, но постојано се […]

(ВИДЕО) Луда работа: Берлускони во љубовен занес со 53 години помлада девојка

Не е никаква тајна љубовниот живот на Силвио Берлускони кој и во деветтата деценија од животот ужива во убави девојки. Сепак, дури и тој помина некои граници со својата нова љубовница со која го следеше вчерашниот натпревар на неговата Монца против Пиза во рамките на Серија Б. Со него беше 32-годишната Марта Фасини, помлада од […]

Швеѓанецот освои злато, па ги искритикува домаќините: И Хитлер некогаш организараше ОИ

Шведскиот натпреварувач во лизгање, Нилс Ван Дер Поел, го критикуваше Меѓународниот олимписки комитет, поради тоа што организацијата за ЗОИ им ја додели на Кина. Освојувачот на златниот медал во брзо лизгање на 10.000 метри, го искритикува ИОК, затоа што домаќинството за ЗОИ е доделено на земја која грубо ги крши човековите права. „Исклучително е неодговорно […]

Драматичен момент: Никогаш, никогаш повеќе нема да се вратам на ледот

Руската натпреварувачка во уметничко лизгање, Александра Трусова, освои сребрен медал во поединечна конкуренција на ЗОИ во Пекинг, но тоа не е доволно. По освојувањето на второто место, односно сребрениот медал, таа почна хистерично да рони солзи. Беше бесна на самата себе што не успеа да оствари подобар резултат. Но и покрај тоа, таа смета дека […]

Големо разочарување за младата Камила: Паѓаше на ледот и целосно разочара

Руската натпреварувачка во уметничко лизгање, 15 годишната Камила Валиева, не успеа да освои злато во поединечна конкуренција на ЗОИ во Пекинг, затоа што направи неколку грешки, бидејки имаше падови, поради што воопшто не освои медал. Нејзиниот настап требаше да биде врв на ОИ во Пекинг, но наместо тоа, таа паѓаше најмалку четири пати, а додека […]

Каков аргумент: Валиева по грешка земала лек за срце од нејзиниот дедо?!

Руската натпреварувачка во уметничко лизгање, 15 годишната Камила Валиева, откри како дошло до непосакуваниот момент со лековите кои ги земала, а биле спротивни на правилата. Според нејзиното тврдење, таа по грешка земала таблети наменети за нејзиниот дедо, кои ги користел за срцето. Аргументот руската натпреварувачка го изнесе на сослушувањето пред судот за спортска арбитража (CAS), […]

Радукану како женски Терминатор: Подига нестварни тежини во сала

Британската тенисерка Ема Радукану, демонстрираше импресивна сила на еден од своите последни тренинзи, каде подигна скоро четири пати повеќе од нејзината реална тежина. Младата тениска надеж успеа да подигне 180 килограми, во моментит додека нејзиниот спаринг партнер или тренер ја бодреше. Ема Радукану која има 55 килограми, на социјалната мрежа Инстаграм напиша: Силен крај на […]

Меѓународниот олимписки комитет донесе одлука околу Валиева

Меѓународниот олимписки комитет, заседаваше околу случајот со руската натпреварувачка Камила Валиева. ИОК одлучи да ја одложи церемонијата на доделување на медали се до завршување на постапката против чудото од дете, Камила Валиева која кон крајот на декември беше падна на допинг тест. Судот за спортска арбитража донесе одлука да не ја суспендира младата натпреварувачка од […]

Македонската олимписка делегација оствари важни средби деновиве во Пекинг

Претседателот на МОК, Даниел Димевски, извести за активностите на македонската олимписка делегација во Пекинг на Зимските олимписки игри. Покрај редовните средби со Канцеларијата на Меѓународниот олимписки комитет, Олимписката Солидарност, претседастелот на МОК, м-р Даниел Димевски одржа работни среби и со претставниците на Меѓународните спортски федерации, меѓу кои и со Претседателот на Меѓународната скијачка федерација (ФИС), […]

Човекот кој имаше слава, медали, трофеи, па и суспензија… заминува во пензија!

Американскиот атлетичар Џастин Гетлин, денеска соопшти дека во 40. година од животот, ја завршува кариерата, која ја одбележи со златен олимписки медал на 100 метри и суспензија поради допинг. „Те сакав патеко. Ми даде солзи, болка и радости, лекција која никогаш нема да ја заборавам. Штафетата помина, но љубовта никогаш нема да избледее“, напиша Гетлин […]