ТЕНИС

Ноле го стресе светот: Ѓоковиќ го отпушти цел стручен штаб!

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска објави дека ја прекинува соработката со целиот свој стручен штаб. Тоа се однесува на главниот тренер Маријан Вајда, кондицискиот тренер Гебхарт Фил Грич и и физиотерапевтот Миљан Амановиќ. Договорот бил со нив да...

Вимблдон им ги зголеми премиите на сите учесници, но и шампионите

Организаторите на Вимблдон соопштија дека победниците во машка и женска категорија, ќе добиваат по 2.2 милиони фунти, што за разлика од претходно, е 200.000 фунти повеќе во однос на тоа што претходно го добиваше шампионот. Наградниот фонд на турнирот тогдинава...

Тениските ѕвезди ќе имаат дополнителен мотив: Вимблдон значително го зголеми наградниот фонд

Светските тениски ѕвезди оваа сезона ќе имаат и дополнителен мотив на најпрестижниот тениски турнир. Наградниот фонд на третиот тениски Гренд Слем турнир во сезоната, лондонски Вимблдон, оваа година ќе биде зголемен за 12,5 проценти, односно на 31,6 милиони фунти, па...

Надал царува во Барселона: Јубилејна 10 титула за Шпанецот во Каталонија

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал стигна до својата јубилејна 10 титула на АТП турнирот во Барселона. Тој денеска во финале го совлада Австриецот Доминик Тим со 2:0 во сетови. Надал првиот сет го доби со 6:4, а вториот беше рутина, и...

Штета: Лина Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Тунис

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, не успеа да дојде до првиот трофеј на ИТФ Фјучерс турнирот во Тунис, откако беше поразена во финалето. Нашата Ѓорческа во финалето на турнирот вреден 60.000 долари, беше поразена од Холанѓанката Хогенкамп со 2:0 во...

Голема шанса за трофеј во Тунис: Ѓорческа во финале!

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, успеа да обезбеди финале и борба за трофеј на големиот турнир во Тунис, каде се игра за награден фонд од 60.000 долари. Ѓорческа во полуфиналето успеа да ја елиминира тенисерката од Хрватска, Мартиќ, која ја...

Скоро невозможна ситуација – Надал со неверојатна полу-волеј интервенција (Видео)

Во моментов се игра натпреварот од АТП турнирот во Барселона помеѓу Рафаел Надал и тенисерот од Кореа, Чунг, против кого Шпанецот води со 1:0 по првиот сет. Надал во првиот сет го доби Чунг со 7:6, а еден од потезите...

Ѓорческа со полуфинале на турнирот во Тунис

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа бележи уште еден голем напредок во својата кариера. Ѓорческа игра одлично на турнирот во Тунис, а доказ за тоа е и пласманот во полуфиналето. Македонската тенисерка дојде до полуфиналето во сингл конкуренција откако денеска во...

Ова е веќе симптоматично: Сите ја мразат Шарапова!

Речиси да нема тенисерка во ВТА турот што позитивно се изрази за Марија Шарапова откако Русинката беше суспендирана минатата година. Многумина сметаа дека казната и е заслужена, а други велеа дека не треба да добие специјални покани за турнирите, туку...

„Лина-експрес“: Ѓорческа за 53 минути во четвртфиналето во Тунис

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа без проблеми ја помина осминафиналната фаза од ИТФ турнирот во Тунис. За само 53 минути, таа ја совлада Вулпио од Доминиканска Република со 2-0 (6-3, 6-0) и потврди дека се наоѓа во одлична форма. Мечот,...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV