Category: АВТО-МОТО

Каква е реалноста со Михаел Шумахер, неговото семејство не ја кажува вистината?!

Еден од најдобрите возачи во историјата на Формула 1, Михаел Шумахер, доживеа страшна несреќа на скијање во Австрија, по што до денес остана неподвижен и во кома. Освен најблиското семејство, никој не го видел Шумахер, кој е врзан за кревет, а на јавноста токму најблиските му даваат единствени информации за неговата здравствена состојба. Поранешниот агент […]

Вили Вебер експлодира: Она што ми го прави Корина не е човечки, ме отсекоа од Михаел

Некогашниот менаџер на Михаел Шумахер од почетокот на кариерата, Вили Вебер, открива дека неговото семејство веројатно крие податоци, односно лаже во одредени работи за животот на Михаел Шумахер. 80 годишниот Вебер во својата последно издадена книга за животот, по име „гориво во вените“, пишува за тоа дека од несреќата во 2013 година, го нема видено […]

Саинц прокоментира за кошмарниот момент: Беше страшно, ги чекав редарите, а тие…

Шпанскиот возач Карлос Саинц, имаше доста непријатна ситуација на последната трка во Ф1, одржана во Австрија. Ферари беше на добар пат во самиот финиш да дојде до еден-два победа, но судбината си заигра повторно со нив, па Саинц мораше да се откаже поради откажување на моторот, за што подоцна и болидот пламна во оган. Целата […]

Мик Шумахер беше шокиран по трката откако новинарот му соопшти една неочекувана вест

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, младиот возач во Ф1, Мик Шумахер, оствари уште еден добар резултат сезонава во Ф1, го освои 6 место во Австрија, што претставува негов најдобар резултат сезонава. Шумахер на патеката имаше неколку маестрални потези, издвојувајки од средина на трката, кога во еден свиок престигна дури четири болиди. Тој исто така успеа […]

Верстапен: Ова е подобро отколку што се надевав

Актуелниот шампион и лидер во шампионатот, Макс Верстапен, и покрај второто место на трката за Големата награда на Австрија, е задоволен од својата позиција. – Ова второ место е подобро отколку што очекував во некој дел од трката. Но, бидејќи Карлос имаше проблеми, добивме шанса. Сепак, ни недостасуваше темпо и се мачевме со потрошувачката на […]

Леклер: Дефинитивно ми требаше ова

Асот на Ферари, Шарл Леклер забележа победа на трката за ГН на Австрија, што е негова прва победа после три месеци. – Ова дефинитивно ми требаше. Последните пет трки беа тешки за мене, но и за тимот. И конечно покажавме дека имаме темпо и дека можеме да бидеме неверојатни. Затоа мораме да притискаме до крај […]

Леклер победи во Австрија – ја намали предноста на Верстапен

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, дојде до 3. победа сезонава во Ф1, со која ја намалува бодовната негатива во однос на актуелниот лидер Макс Верстапен. Тоа е прва победа во кариерата на Леклер, во ткра која ја почнал од пол-позицијата. Воедно ова е и втор последователен триумф на тимот од Италија. Претходната трка ја доби […]

ВИДЕО: Драма во Австрија – болидот на Саинц се запали, тој во последен момент излезе од него

Во 58. круг од трката во Австрија, се случи невидена драма со возачот на Ферари, Карлос Саинц. Тој во моментите кога подготвуваше напад врз Макс Верстапен и извесно беше неговото претекнување, експлодира моторот на Ферари. Најголемата драма се случи неколку секунди потоа, откако Карлос Саинц успеа во последните моменти да излезе од болидот, кој целосно […]

Ферари се обиде, но не го загрози шампионот: Макс прв на спринтот, прв на утрешната трка

По вчерашните квалификации, Макс Верстапен успеа да ја задржи првата позиција и на денешната спринт трка пред двоецот на Ферари. Иако на почетокот имаше извесни возбудувања и обид од возачите на Ферари да го претекнат Холанѓанецот, сепак на крајот немаше промена, па Верстапен утре повторно ќе стартува од најповолната позиција во Австрија. Потоа до топ10 […]

Верстапен најбрз во квалификациите пред спринт трката во Австрија – Ферари веднаш зад него

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, триумфираше на квалификациите за ГН на Австрија и утрешната спринт трка ќе ја стартува од првата позиција. Холанѓанецот беше најбрз во денешните квалификации, па ќе тргне пред двоецот од Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинц. Квалификациите денеска во негативна смисла ги одбележа возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, па и […]