АВТО-МОТО

Наградна игра Верна, по повод 70 години Макпетрол

Компанијата Макпетрол АД по повод јубилејот 70 години од своето постоење на своите лојални корисници ќе им приреди уште една наградна игра, која започна на 1 март и ќе трае се до 15 декември, насловенава збор за јубилејната наградна...

Награда за германски дизајн за Audi Q2

Audi Q2 го освои злато во силна конкуренција за наградите за германски дизајн. На церемонијата на доделувањето компактниот SUV беше прогласен за победник со својот одличен дизајн. Во категоријата транспорт беше истакнат како особено импресивен неговиот уникатен, многуаголен дизајн.Според мислењето на...

Двојна победа за Audi – „Најдобри автомобили за 2017 година“

Аudi ги ​однесе дома двете награди освојувајќи ги првите места на натпреварот „Најдобар автомобил за 2017 година“. Audi А1 го освои првото место во својата категорија според анкетата спроведена меѓу читателите на магазинот „Auto Motor und Sport“. Audi А3 ја...

Audi ја одбрани својата титула на DEKRA – Извештај за користени возила

Во овогодинешниот извештај на DEKRA за користени возила Audi A6 ја одбрани титулата „Најдобар од сите класи​“​, а исто така, го презеде првото место во категоријата ​„​Висока средна класа / Висока класа​“​. Audi ТТ го освои првото место во категоријата„​Спортски...

Ужасен пад на глава: Мотоциклистот Савадори спаси жива глава од падот (ВИДЕО)

На „Superbike“ првенството во втората трка од сезоната, за ГН на Тајланд, Лоренцо Савадори (23), за време на трката, имаше многу среќа и остана жив по стравичниот пад. Тој доживеа стравичен пад така што со својот моторцикл падна директно на...

Фетел смирен и по земја по одличните резултати по кои и Хамилтон ги препозна...

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, изјави дека болидот му е подобар за разлика од минатата сезона, но дека Мерцедес и понатаму останува со најголеми шанси за титула. На последните тестирања, четирикратниот шампион во Формула 1, го постави најдоброто време, но...

Хамилтон: Ќе биде интересно, Ферари е фаворит сезонава

Трикратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон, смета дека сезонава која допрва почнува, Ферари ќе биде главен фаворит за освојување на титулата, откако импресионирале со резултатите. Во разговор за угледниот спортски магазин Autosport, Хамилтон зборувајки за својата форма во Мерцедес, се осврна...

Почнува нова Ф1 сезона, од Ферари нагласуваат: Сакаме да бидеме непобедливи

Шефот на Ферари, Сергио Маркионе, во очи на тестирањата пред почетокот на новата сезона во Ф1, потенцира дека сака да гледа силен Ферари сезонава, и конечно по долг пост да освојат шампионска титула. Но сепак, тука се Мерцедес, кој сигурно...

Peugeot 3008 – Автомобил на годината во Европа

Елегантниот SUV од Франција освои 319 ​поени, а зад него се пласира Alfa Romeo Giulia со 298 поени​.​ Ден пред стартот на Салонот за автомобили во Женева​,​ прогласен е автомобилот на годината 2017 во Европа. Насле​д​никот на Opel Astrа на...

Најдобар резултат за Маса во втората тест-сесија во Барселона

Фелипе Маса беше најбрз во втората од четирите тест-сесии на патеката „Каталуња“ во Барселона. Бразилецот одлучи да го одложи своето збогување со Ф1 шампионатот и сега е дел од Вилијамс откако Ботас се пресли во тимот на Мерцедес. Неговото време на...