Бронзата на КАН за Јужна Африка

Фудбалерите на Јужна Африка го освоија третото место на Африканскиот куп на нации (КАН). Во малото финале, по изведувањето пенали тие го победија ДР Конго со 6:5. Натпреварот во регуларните 90 минути и по продолженијата заврши без голови.

Првиот пенал во јужноафриканскиот тим го промаши Тебохо Мокоена, по што погодија Нкосинати Сибиси, Табанг Номаре, Обри Модиба, Закеле Лепаша, Освин Аполис и Сијанда Ксулу.

Самуел Мутусами, Оменике Мфулу, Седрик Бакамбу, Јорис Кајембе и Жоан Виза ги постигнаа головите во тимот на Конго, а непрецизни беа Шансел Мбемба во петтата серија и Мешак Елија во седмата серија.

Домаќините на натпреварувањето, Брегот на Слоновата Коска и Нигерија, вечерва од 21 часот ќе се борат за титулата на КАН.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО