Артета: Габриел многу напредува од секој аспект

Тренерот на фудбалерите на Арсенал, Микел Артета, проговори за промената улогата на централниот стопер, Габриел. – Многу работи му се случија. Неговата значаење во тимот е многу зголемено. Неговиот живот е исто така многу поразличен од претходно а тоа се однесува на неговите семејни и јазични карактеристики.Тој го подобри менталитетот“ – изјави Артета за официјалната веб-страница на Арсенал.

Бразилскиот фудбалер се пресели кај „топчиите“ од Лил во 2020 година. Досега има 150 натпревари на кои постигна 14 гола и направи две асистенции.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО