Аргентинецот е еден од ретките што има солиден ефект против играчи од ТОП 10

Франциско Черундоло по осми пат успеа да победи противник кој доаѓа од врвот на АТП листата. Аргентинецот денеска на Мастерсот во Мадрид го победи 5-то рангираниот, Александар Зверев со 2-0 по сетови 6:3 и 6:4.

Тоа значи дека 22-риот тенисер на светов по четврти пат успеа да влезе во четвртфинале на турнир од Мастерс серијата. Таму загубил два пати а еднаш успеал да отиде во полуфиналето. Неговиот биланс со тенисерите од првата десетка е 8:9.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО