Аматер победи на професионален голф турнир, но не ја доби наградата!

Ник Данлап (20), студент на Универзитетот во Алабама, стана првиот аматер победник на професионален турнир во голф во САД, по пауза од 33 години и триумфот на Фил Микелсон на Тусон опен во 1991 година.

Бидејќи е аматер, Данлап нема да ја добие паричната награда од 1,5 милиони долари!

Играјќи на четвртиот турнир во кариерата, Данлап стана седмиот аматерски победник од 1945 година, и трет од 1957 година.

– Каков импресивен настап на Ник Данлап. Честитки за неверојатната победа, објави Микелсон на X, шесткратниот победник на големите турнири.

– Бев најнервозен досега во животот. Само се обидував да дишам, помалку да погледам наоколу и малку да уживам. Имав илјада различни сценарија во главата за тоа како ќе помине денот, и не поминуваше ништо како што очекував, изјави Данлап.

Актуелниот аматерски шампион на САД беше и единствениот аматер меѓу 156 професионални играчи на „Америкен експрес“ турнирот во Ла Квинта, Калифорнија, долго време познат и како „Боб Хоуп Дезерт класик“.

Данлап и славниот Тајгер Вудс се единствените играчи кои победиле на двата американски аматерски шампионати, на сениорскиот на јуниорскиот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО