Александар Зверев го играше тенисот на својот живот – елиминиран Алкарез

Гледавме одличен натпревар во четвртфиналето на Австралија Опен. По повеќе од три часа борба и четири одиграни сета, Александар Зверев го елиминира Карлос Алкараз со 3:1 во сетови.

Германецот го одигра тенисот на својот живот, неговиот сервис брилијантно го служеше, а во првите два сета го декласираше Шпанецот.

Зверев го доби првиот сет со 6:1, вториот сет со 6:3 и одигра неверојатно. Не беше дека Алкараз беше лош, колку што Зверев беше феноменален.

Во третиот сет Зверев имаше брејк предност, но Алкараз се извлече и го однесе сетот во тај-брејк кој го доби со 7:2, сетот 7:6 и ја намали предноста на Зверев на 2:1.

Кога се чинеше дека Алкараз ја сврте играта во своја полза, уште една маестрална игра на Зверев во четвртиот сет.

Германецот направи брејк, го спаси својот неверојатен сервис и го доби третиот сет со 6:4 за конечни 3:1 и пласман во полуфиналето на првиот Грен слем во сезоната.

Во полуфиналето Зверева го очекува дуел против третиот носител Даниил Медведев, а тоа секако ќе биде уште едно тениско уживање.

Во второто полуфинале се среќаваат Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер, па имаме две одлични полуфиналиња во Мелбурн.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО