Ачерби исфрлен од репрезентацијата на Италија поради расизам

Дефанзивецот на Интер, Франческо Ачерби е суспендиран од таборот на италијанската репрезентација поради обвинувања за расизам. Неговиот клуб ја потврди веста, но одби подетално да коментира пред детално да се запознае со случајот.

Дисциплинската комисија на Италијанската фудбалска федерација отвори истрага за да ги разјасни сите околности околу наводите дека Ачерби расно го малтретирал играчот на Наполи, Хуан Жесус на натпреварот против Интер во неделата.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО