Волф со фантастичните одбрани ја однесе Германија до мечот за титула на ОИ

Ракометарите на Германија се првите финалисти на Олимписките игри (ОИ). Во полуфиналето тиа ја победија Шпанија со 25:24, а голманот Андреас Волф беше апсолутен херој со 22 одбрани, со неверојатен процент на одбранети удари, 48,9 отсто.

Германија подобро го отвори натпреварот и во два наврата во првото полувреме имаше предност од +4 (10:6 и 11:7), но во последните 10 минути Шпанците успеаја да го израмнат резултатот и да заминат на пауза со 12: 12.

Во вториот дел се играше изедначено, а во 51. минута Шпанија го имаше првото водство на натпреварот (23:22). Но, по тој гол, Шпанците како да застанаа. Поточно, беа запрени од феноменалниот голман на Германија, Андреас Волф.

Тој во последните 10 минути бранеше „гол по гол“ и му овозможи на својот тим да го промени резултатот и да го добие финалето. Од 22-те одбрани на Волф, особено импресионира фактот што одбрани седум од 16 удари од шест метри, односно од самата линија.

Заедно со него и Ренарс Ушчинс со шест гола имаше удел во победата на Германија. Јоханес Гол и Јури Нор постигнаа по четири гола. Најефикасен кај Шпанија беше Даниел Фернандез со пет гола.