„Вембли“ масовно ги свиркаше: Саутгејт се надевал дека овој пораз ќе ги раздрма пред ЕП!

Репрезентацијата на Англија синоќа беше неочекувано поразена од селекцијата на Исланд со 1:0, па избраниците на Герет Саутгејт, вклучително со селекторот, беа од „Вембли“ испратени со силни свирежи.

Очигледно е незадоволството од резултатот на оваа контролка пред почетокот на ЕП, па еден од главните виновници навивачите го гледаат во актуелниот селектор.

Селекторот по натпреварот истакна дека јасна и разбирлива е реакцијата на навивачите, кои очекувале да видат поборбена Англија.

– Повеќе од јасно е дека не бевме на потребното ниво за да победиме, постојат некои причини за овој резултат и тоа ни дава всушност можност да се фокусираме на она што следува, бидејки ова се последни минути пред турнирот.

– Ова беше далеку од идеална ноќ за нас, немавме посед, разочаран сум од тој факт. Бевме премногу растегливи по теренот, во тој фактор мора да се поправиме. Ги анализираме пропустите и работиме на нив, ќе работиме од сега па се до првиот натпревар на турнирот. Се надевам дека овој незгоден пораз ќе ги раздрма ѕвездите во тимот, порача Саутгејт.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО