Само 10 возачи во Ф1 имаат тим за наредната сезона

Само три тима ги комплетираа поставите за натпреварувачката 2025, во шампионатото на Формула. Ова кажува дека не очекува интересен преоден рок.

Ред Бул го продолжи договорот со Серхио Перез, што значи дека тој и понатаму ќе му биде тимски колега на Макс Ферстапен. Од претходни е познато дека Ландо Норис и Оскар Пјастри ќе продолжат да возат за Мекларен.

Јасна е и ситуацијата во Ферари, покрај Шарл Леклер ќе вози седум кратниот светски првак, Луис Хамилтон.

Од комбинација кај Ферари испадна Карлос Саинц јуниор, за многумина најпотценетиот возач во Формула 1. Шпанецот долго време се поврзуваше со Мерцедес, па и со Ред Бул, но како што сега стојат работите тој кариерата ќе ја продолжи во Вилијамс.

Вилијамс со години е еден од најслабите тимови, но очигледно имаат големи очекувања од сезоната 2026 кога ќе започнат да се применуваат новите правила. Токму поради тоа тие го носат Саинц. Трансферот треба да биде објавен во текот на викендот за трката на Големата награда на Шпанија.

Колега на Саинц ќе му биде Александер Албон.

За 2025 година по едно слободно место има во Мерцедес, Астон Мартин и Заубер, а засега без дефинирана постава се Хас, РБ и Алпин.

Џрџ Расел останува во Марцедес, а Фернандо Алонсо во Астон Мартон. Медиумите тврдат дека Ленс Строл нема повеќе да му биде колега на Алонсо, но малку кој верува во ова бидејќи газда на Астон Мартин е таткото на Ленс Строл.

Интересно е што Алпин нема возачи за следната сезона, бидејќи Окон и Гасли си заминуваат, а истата ситуација е и во Хас.

Нико Хулкенберг се сели Заубер, што значи дека во овој тим има уште едно слободно место, а Магнусен останува без договор.

Ниту РБ Хонда нема возачи, Јуки Цунода можеби и ќе остане бидејќи бележи добри резултати оваа сезона, додека неизвесна е судбината на искусниот Даниел Рикардо.

 

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО