Обрадовиќ пред Баерн Минхен: Ќе бидам среќен доколку одиграме како и против Болоња

Кошаркарите на Партизан утревечер од 20:30 часот, во „Штарк арена“ го пречекуваат составот на Баерн Минхен, каде ќе бараат сигурна победа.

Тренерот на „црно-белите“, Жељко Обрадовиќ, истакна дека неговиот тим мора да стори се што е во нивна моќ за да остварат победа и да се ревитализираат по лесно прокоцканата победа која ја имаа на гостувањето кај Виртус Болоња.

– Ова е важен натпревар, како и секој до крајот на сезоната, но ако сакаме да останеме конкурентни во Евролигата, мора да победиме. Баерн е добра екипа, во моментов втора најдобра при скок во напад, трети во дефанзивата и од таму се почнува.

– Би сакал ние да одиграме тимски натпревар, како што игравме во поголем дел од натпреварот против Болоња. Со голема желба и борбеност, да дојдеме до победа. Имавме некои натпревари сезонава кои ни беа добиени, а ние со грешките ги прокоцкавме. Борбеноста посакувам да биде на врвно ниво, ништо посебно не треба да направиме, само да се вратиме на нашиот начин на игра, порача Обрадовиќ.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО