Ново финале за Швјатек на Ролан Гарос

Ига Швјатек од Полска се избори за ново финале на Ролан Гарос. Најдобрата тенисерка на ВТА листата во полуфиналето, по 96 минути беше подобра од Американката Коко Гоф со 6:2, 6:4.

Швајтек во сабоата ќе игра за четвртата титула на Ролан Гарос. Доколку победи тоа ќе и биде трет последователен триумф во Париз.

Гоф се обиде, но не успеа да и парира на Швјатек, која ја забележа јубилејната 20-та последователна победа на турнирот.

Уште на стартот на мечот Ига јасно стави до знаење дека ја интересира само новото финале, направи брејк и поведе со 2:0. Потоа освои уште еден гем на сервис на шампионката на САД опен до крајот на сетот и поведе со 5:1. Таа лесно го заврши сетот со 6:2 по 37 минути игра.

Гоф прва направи брејк во вториот сет, се чинеше дека ќе успее да го направи мечот поинтересен кога го потврди брејкот за 3:1. Сепак, Швјатек успеа веднаш да го врати загубеното, потоа освои три гема во низа за водство 5:3.

Во финалето таа ќе игра со победничката од мечот меѓу Јасмин Паолини и Мира Андреева.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО