Лука Дончиќ и Словенија се вратија во игра, беа на чекор и до апсолутна сензација!

Лука Дончиќ не го погоди шутот со сирената за да ги одведе Словенците на 29 поени предност на мечот со Нов Зеланд (104:78), за победа и за првото место во групата, како и за избегнување на пресметка со домаќинот Грција во полуфиналето во сабота.
Словенците беа пред елиминација, но ја преживеаја групата, бидејќи за да останат „во игра“ им требаше победа од над 10 поени.

Лука Дончиќ, повторно забележа трипл-дабл со 36 поени, 11 скока и 10 асистенции, а Словенците беа без помошта на Алексеј Николиќ, најдобриот на подготовките, плејмејкерот на Цедевита Олимпија кој го истегна мускул от и најверојатно нема да игра утре.

Хрватска го освои првото место во групата, Словенија е втора, а Нов Зеланд трет.
Хрватска ќе игра против Доминиканската Република во полуфиналето, додека во второто полуфинале ќе играат Грција и Словенија. Финалето е во недела, а само победникот оди во Париз.

За Париз веќе се квалификуваа Франција, САД, Србија, Германија, Канада, Јапонија, Австралија и Јужен Судан, а последните четири патници ќе бидат познати по квалификациските турнири кои се одржуваат и во Валенсија, Рига и Порторико.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО