Леверкузен се засилува, пристигна 19-годишник од Рен

Францускиот 19-годишен дефанзивец е првото засилување на шампионот во Бундеслигата во пресрет на новата сезона.

Поранешниот фудбалер на Рен, Жануел Белосјан потпиша договор со Баер Леверкузен до 2029 година.

Белосјан го направи своето деби за првиот тим на Рено во март 2022 година и одигра 39 натпревари, вклучително и во Лига Европа.

Спортскиот директор на Баер, Симон Ролфс, рече дека младиот Французин има потенцијал да биде важен играч во тимот и го пофали неговиот атлетизам и додавања.

– Долго време сум во контакт со Баер. За мене е неверојатно што сега се приклучив на клубот на двојни освојувачи на круната во Германија“, рече Белосјан.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО