Критики на сметка на Роналдо: Дали во оваа форма е предност или товар за тимот?

Португалија во петок ќе игра натпревар против Франција, чиј влог е пласман полуфиналето на Европското првенство (ЕП). Се очекува тимот повторно да го предводи капитенот Кристијано Роналдо, но не размислуваат сите исто.

Меѓу медиумите во Португалија има и такви кои ја критикуваат нивната „икона“ и се прашуваат дали тој сепак е достоен за првиот состав на националниот тим.

На пример, тиражниот „Публико“ ја критикува неговата игра на ремито против Словенија победата на Португалија на пенали и ја оценува со рејтинг 4/10.

– Уште една лоша игра на капитенот. Исто како и на минатиот натпревар, и на овој тој мина многу време на тревата. Потоа доносеше лоши одлуки пред противничкиот гол, лошо ја примаче и ја додаваше топката и на тој начин расипа некои акции, а беше непрецизен и во завршницата, објаснува „Публико“

Критикувана е и неговата непрецизност во слободните удари. Се истакнува и дека го промашил пеналот, дека не го напаѓал просторот, не бара „длабочина на теренот“, не бара соиграчи пред голот и не знае да постигне гол како некогаш.

Има смисла да се постави прашањето дали Роналдо во оваа форма е предност или товар за тимот. Што ќе се случеше ако влезеше во игра свеж од клупата за резерви, кога Словенците беа исцрпени? Никогаш нема да дознаеме, заклучува „Публико“.

Стрелецот на 130 гола на 211 натпревари за репрезентацијата, на овој турнир, за 366 минути, на натпреварите против Чешка, Турција, Грузија и Словенија, не  постигне гол од игра, од 20-те удари.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО