Ѓоковиќ го прашаа кој е фаворит на Ролан Гарос, а тој од прва одговори

Новак Ѓоковиќ во моментот се натпреварува на турнирот во Женева, но со мислите веќе е на Ролан Гарос, каде ќе има сериозен предизвик.

Српскиот тенисер на последниот натпревар оствари рутинска победа со 6:3, 6:3, против Јаник Ханфман и се пласира во четвртфиналето.

Во разговор за медиумите по натпреварот, го прашаа што мисли кој е фаворит на претстојниот турнир во Париз, тој како од топ, одговори:

– Кога зборуваме за Ролан Гарос, а Надал е таму, тогаш нема што да разговараме, тој е секогаш најголем фаворит таму. Очигледно не сме на исто ниво во моментот, но тој е сепак Рафаел Надал и на Ролан Гарос е фаворит, порача Новак Ѓоковиќ.

Доколку се случи евентуален триумф на Надал во Париз, можно е да очекуваме дека тој ќе го најави своето повлекување.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО