Фудбалскиот свет го напаѓа, Анри го брани „бункерот“ на Реал

Реал Мадрид на пенали го исфрли бранителот на титулата, Манчестер сити во реванш четвртфиналниот меч во Лигата на шампиони.

Дел од европската фудбалска јавност и многумина навивачи по натпреварот ги напаѓаа Реал Мадрид и Карло Анчелоти за класичниот „бункер“ на „кралевите“ во поголемиот дел од натпреварот.

Реал имаше 33 отсто посед на топата, осамо сум шута (противникот 34) и еден корнер, наспроти 18-те на Сити. Сепак, поранешниот играч на Арсенал и на Франција, Тиери Анри го бранеше поранешниот лут ривал и неговиот тренер.

– Постои нешто што се нарекува одбрана. Можете да ја контролирате играта ако се браните доволно добро. Луѓето ќе речат дека Манчестер сити беше многу подобар тим, но одбраната е дел од играта. Мислам дека подобриот тим е оној кој добро се брани во текот на целиот натпревар, рече тој.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО