Фудбалерот на Баерн реши да се пресели во Реал Мадрид, па веднаш беше сурово казнет

Баерн Минхен се соочува со сериозни кадровски проблеми. Тесната победа против Унион Берлин (1:0) во средата остави уште тројца играчи во амбуланта.

Повредени го завршија натпреварот Дајот Упамекано, Конрад Лајмер и Џошуа Кимих, а првите прогнози не влеваат оптимизам и се под знак прашалник за големото дерби против Баер Леверкузен на 10 февруари.

Како што открива германскиот весник „Билд“ во својата онлајн верзија, на Упамекан ќе му требаат три недели да се опорави од кинењето на влакното во задниот дел на левата надколеница.

Со Лајмер ситуацијата е малку потешка поради повреда на мускулот на потколеницата која ќе го оддалечи од терените два месеци, а Кимих ќе биде подложен на тестови за да се види дали ударот во рамото е сериозен или не.

Со оглед на тоа што Јужнокорејката Минјае Ким и Мароканецот Нусаир Мазрауи се натпреваруваат во азискиот и африканскиот куп, а Буне Сара е надвор од теренот поради кинење на вкрстените лигаменти, ситуацијата во Баерн е навистина тешка.

Се очекуваше сигурно да игра Алфонсо Дејвис, но овој лев бек беше „казнет“ со трансфер на клупата. Причината е лошата форма, но и изборот на следниот клуб.

Како што е познато, Дејвис одби да го продолжи договорот со Баерн и реши да премине во Реал Мадрид на лето.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО