ТЕНИС

Ѓорческа ја освои Италија: Прва титула за Тетовчанката годинава во дабл конкуренција

Најдобрата македонска тенисерка ја освои првата турнирска победа сезонава, таа триумфираше на Фјучерс тирунирот во Санта Маргарита, со вредност од 25.000 долари буџет, заедно со нејзината партнерка Бернарда Пера од Америка. Лина Ѓорческа во финалето заедно со нејзината колешка, беа...

Мирка Федерер повторно предводник на тениските хулигани (Видео)

Сопругата на швајцарскиот тенисер, го исвиркуваше противникот на својот сопруг, Ник Кирјос во текот на полуфиналниот меч на мастерсот во Мајами што се смета за голем примитивизам. Колку е Роџер Федерер голем џентлмен, толку неговата сопруга Мирка не е дама....

Борис Бекер: Време е Новак да се врати на работа

Една од најголемите легенди на светскиот тенис и спортот воопшто, Борис Бекер, иако официјално повеќе не се грижи за кариерата на Новак Ѓоковиќ, неофицијално е многу загрижен. И тој тоа во свој манир не го крие, инсистирајќи дека засекогаш ќе...

Овојпат, можеби, со право: Кирјос ја пцуеше публиката во Мајами (ВИДЕО)

Австралискиот тенисер Ник Кирјос ноќеска беше блиску до победа против Роџер Федерер и го делеа само два поени во последниот тај брејк. При резултат 5-4, тој имаше два сервиси, но го загуби првиот и со тоа му ја олесни работата...

Федерер победи, но потегот на мечот го има Кирјос (ВИДЕО)

Австралискиот тенисер Ник Кирјос од турнир на турнир игра се подобро и само е прашање на време кога ќе влезе во топ-5 на АТП листата. Својата фантастична форма тој ја покажа во Мајами, а особено во синоќешниот полуфинален дуел против...

Ново “класико” во финалето во Мајами: Федерер против Надал, трет пат оваа година (ВИДЕО)

По три часа и 15 минути борба и три тај-брејка, Роџер Федерер ноќеска го совлада Ник Кирјос со 2-1 и обезбеди финале на Мастерсот во Мајами, а со тоа и трет дуел против Рафаел Надал оваа година. Гледачите на центалниот...

Финале за Надал на Мастерсот во Мајами

Шпанецот Рфаел Надал обезбеди пласман во финалето во Мајами откако во првото полуфинале славеше против Фоњини со 2:0 во сетови. Ова за Надал е петто финале во Мајами, а во истото ќе се соочи со подоброт од дуелот помеѓу Роџер...

Не е само Шарапова: И Серена Вилијамс се допингува

Поранешниот најдобар светски тенисер Илие Настасе е уверен дека Серена Вилијамс користи допинг, исто како и многу други американски спортисти кои никој не ги проверува. Тешките обвиненија на Настасе дојдоа по темата за Марија Шарапова која лани доби суспензија од...

Прво финале за Вознијацки во Мајами

Карониле Вознијацки во рамки на полуфиналниот меч против Каролина Плишкова славеше со 5:7, 6:1 и 6:1 и обезбе пласман во финалето на Мастерсот во Мајами. Вознијацки во финалето ќе се соочи со подобрата од дуелот помеѓу Јохана Конта и Венус...

Ѓоковиќ и Мареј не се сигурни: Федерер ќе биде прв на крајот од сезоната!?

Најтрофејниот светски тенисер Роџер Федерер има огромна шанса до крајот на сезоната да се искачи на првото место на АТП листата. Проблем може да биде неговата физичка подготовка, но ако го издржи темпото, тој речиси сигурно повторно ќе биде број...