АВТО-МОТО

По солзите во Барселона, оригинален одговор на малиот Томас за „пол-позицијата“ на Кими (Фото)

Се уште се сеќаваме на младото момче од Барселона, кое по излегувањето на Кими Раиконен од трката, се расплака за неговиот миленик, за подоцна да биде спроведен до гаражата на Ферари и да биде награден со капче од Финецот. Но...

(Видео) Игор Иџе Стефановски: Ова е победа за Македонија!

Најдобриот македонски автомобилист имаше фантастичен викенд на легендарната патека Нирбургринг која важи за една од најтешките, ако не и најтешка во светот на автомобилизмот. Игор Стефановски Иџе најпрво на првата трка го освои второто место, за во втората трка да...

Раиконен со пол позиција по цели девет години, Хамилтон дури 14-ти

Финскиот возач во болидот на Ферари, Кими Раиконен, дојде до пол позицијата пред утрешната трка за Големата награда на Монако во Монте Карло. Иако во текот на тренингот во најголем дел беше на второто место со прилично заостанување зад тимскиот...

Секоја чест мајсторе: Иџе Стефановски со прво место на Нирбургринг!

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе, забележа фантастичен резултат на втората трка во Нирбургринг, освојувајќи го првото место! Стефановски во втората трка имаше уште подобар настап во однос на првото возење, кога го освои второто место на славната патека во...

Прва радост: Иџе се искачи на подиумот на Нирбургринг

Македонскиот претставник во ЕТЦЦ, Игор Стефановски Иџе првпат се искачи на подиумот на една трка оваа сезона. Во првата од двете трки на патеката Нирбургринг, Стефановски го освои второто место за свој најголем успех досега. Иако стартуваше како четврти, тој...

Одлични резултати за Иџе Стефановски во кфалификациите во Нирбургринг

Најдобриот македонски автомобилист мина одлично на квалификациите за трката во Нирбургринг. Игор Стефановски Иџе, по трките во Монца и Хунгароринг, го очекуваат две трки на патеката Нирбургринг. Тој на квалификациите се избори за старт од вториот ред, односно од четвртата...

Малку фалеше за нова трагедија: Валентино Роси заврши в болница!

Деветкратниот светски првак во мотоциклизам Валентино Роси е примен в болница по тешката несреќа што ја доживеал во текот на вчерашниот ден. За време на еден мото-крос тренинг, Италијанецот паднал и доживеал тешки повреди на градите и стомакот. Веднаш бил...

Шок за Мото спортот – почина екс шампион во Мото ГП класата

Американскиот мотоциклист Ники Хејден, почина од последица на сообраќајната несреќа која му се случи пред некој ден во италијанскиот град Римини. Хајдерн се удри со автомобил додека возеше на велосипед, по што се здоби со тешки повреди на главата и...

Fiat Punto  добива наследник во Argo

Според првите најави овој модел ќе стартува со продажба, на пазарот во Бразил, но постојат шанси истиот да се појави и во Европа, на радост на неговите бројни поклоници. Објавени се официјалните фотографии на Fiat Argo модел што ќе го замени Punto, но...

Во Стокхолм Официјално претставена Škoda Kаroq

Наследникот Karoq е значително поголем од досегашниот модел Yeti, a позициониран е сегмент погоре каде се наоѓа братот од Групацијата Volkswagen Tiguan. Во должина „пораснал“ за 160 mm, а зголемено е и меѓуоскиното растојание за 260 mm, што ветува многу...