Барѕаљи открива што може да биде предност за Интер пред Јуве во битката за Скудетото

Поранешниот ас на Јувентус, Андреа Барѕаљи, даде свое видување околу тоа каков расплет може да има актуелната сезона во Серија А.

42 годишниот Барѕаљи гостуваше на едно италијанско радио и се обиде да предвиде кој би бил шампион во домашното првенство.

– Интер и Јувентус се фаворити, можат да одлучуваат нијанси. Скоро секогаш најдобрата одбрана на крајот е шампион, тоа е многу важно. Интер е комплетен тим, имаат одличен напад и средина, тие победуваат со повеќе голови, но исто што е важно е и дека не примаат многу голови. На хартија, Интер е посилен од Јувентус, но тоа е привремена работа.

– Доколку успеат да го освојат домашниот шампионат, тогаш успеале во тоа да докажат дека се посилна и поцврста екипа од противникот. Ќе видиме како ќе се движат работите, можеби имаат мала предност, но тука е веднаш Јувентус, порача Барѕаљи.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО